Kjo faqe pėrmban burimet on-line qė diponon deri tani Projekti Arkeologjik Rajonal Mallakastėr (MRAP).
Title Image

Projekti Arkeologjik Rajonit Mallakastėr
The Mallakastra Regional Archaeological Project

© 1998, 1999, 2000 Projekti Arkeologjik Rajonit Mallakastėr

Drejtorė

M. M. Korkuti, Instituti Arkeologjik, Tiranė, Shqipėria.
J. L. Davis, University of Cincinnati, Cincinnati, Ohio, ShBA.

Bashkė-Drejtorė

Lorenc Bejko, Instituti Arkeologjik, Tiranė, Shqipėria.
Michael L. Galaty, Millsaps College, Jackson, Mississippi, ShBA.
Skėnder Muēaj, Instituti Arkeologjik, Tiranė, Shqipėria.
Sharon R. Stocker, University of Cincinnati, Cincinnati, Ohio, ShBA.

Pasqyra e Lėndės

Riprodhimi, Botimi dhe Shpėrndarja

Tekstet dhe ilustrimet e paraqitura nė kėtė faqe nuk mund tė botohen, riprodhohen, apo shpėrndahen pa lejėn paraprake tė autorėve ose artistėve dhe janė pėr pėrdorim personal ose edukimi. Pėrdorimi komercial ėshtė kategorikisht i ndaluar. Botimet akademike duhet t'i referohen kėsaj faqeje si "Projekti Arkeologjik Rajonal Mallakastėr: Varianti Internet" http://river.blg.uc.edu/MRAP.html.

Hyrje

MRAP ėshtė njė ekspeditė arkeologjike ndėr-disiplinore dhe diakronike e organizuar formalisht nė 1996 pėr tė hulumtuar historinė e vendbanimeve prehistorike dhe historike, si dhe pėrdorimin e mjedisit nė Shqipėrinė qendrore, nė zonėn pėrreth kolonisė greke tė Apollonisė. Projekti ėshtė duke operuar me teknika tė survejimit arkeologjik sipėrfaqėsor intensiv, tė bashkėrenduara me kėrkime tė ambientit natyror.

MRAP ėshtė financuar nga Louise Taft Semple Fund i Departamentit Klasik tė University of Cincinnati, ShBA dhe nga Instituti Arkeologjik i Akademisė sė Shkencave, Tiranė, Shqipėria.

Puna nė terren ėshtė sponsorizuar nga University of Cincinnati dhe Instituti Arkeologjik, Tiranė, Shqipėria.

Informacion Kontakti


Prof. Jack L. Davis
The Mallakastėr Regional Archaeological Project
Department of Classics
University of Cincinnati
Cincinnati, OH 45221-0226
ShBA
jack.davis@uc.edu

ose

Prof. Muzafer Korkuti
Projekti Arkeologjik Rajonal Mallakastėr
Instituti Arkeologjik
Tiranė
Shqipėria
mkorkuti@inark.edu.al

Pyetje pėr projektin mund tė dėrgohen nė jack.davis@uc.edu ose nė adresat e mėsipėrme.